"Enter"a basıp içeriğe geçin

Eğitimci gözüyle Muharrem İnce ile yola devam kararı 5.5.2018

           Eğitimci gözüyle Muharrem İnce ile yola devam kararı

 

CHP Cumhurbaşkanı adayını belirledi, Muharrem İnce ile yola devam edecek. Hayırlı olsun, kendisini tebrik ederim. Kendisi de öğretmen kökenli olduğu için bir eğitimci yazar olarak adaylığı hakkında yazmaya karar verdim.

Devlet okullarında öğretmenlik yapmasına fırsat verilmeyen bir kuşaktandır.  Öğretmenlik deneyimi dershanede olabildiği kadardır. Ancak Fizik Öğretmenliği okumuş olması bence önemlidir. Çünkü artık ortada ne Fizik kaldı ne Geometri ne de Fen Bilimleri, İlkokul programını geri getirmek bile bugün bir devrim gerektiriyor. Cumhurbaşkanlığı gerçekleşirse, Sayın Muharrem İnce ile en azından yok edilen İlk-Orta-Lise Fen Programlarını kurtarmayı konuşabileceğimizi düşünüyorum.

İnce’nin aday gösterilmesini CHP’de kendine dönüş olarak yorumlayanlar var. Henüz erken. Fakat eğer seçim toplantılarında velilere eğitimi bu halinden kurtarmak ve halk çocuklarına kaybettiğimiz bilimsel ve kamucu eğitimi geri getireceğine dair umut yaratabilirse İlköğretim çağındaki 10 milyon çocuğun orta sınıf ailesini yanına alır.

2005’den beri elimdeki belge ve bilgileri aktardığım birçok CHP milletvekili dostlarım bu belgelerle soru önergeleri verdiler ve Meclis Eğitim Komisyonu raporlarında bu belgeleri kullandılar, ancak o belgeler meclis zabıtlarında kaldı, halka anlatılmakta yetersiz kalındı.

CHP Eğitim Komisyonlarında sözcü olmuş milletvekilleriyle, başta Mustafa Gazalcı (Denizli), sonra çok yeni kaybettiğimiz ışıklar içinde uyusun Ali Haydar Öner (İsparta), daha sonra Lale Karabıyık(Bursa) ve son sözcü Ceyhun İrgil (Bursa) pekçok görüşmelerimiz oldu. Gerek yazılarımı internetten takip ederek, gerek kendilerine bizzat göndererek, gerek yazışarak ve gerekse kitaplarımdan alıntı yaparak verdiğim bilgilerden yararlandılar. Hatta Okulda Zihin Terörü kitabım Lale Karabıyık Hanım tarafından Sayın Kılınçdaroğlu’na incelemesi için verilmiş, titizlikle okuduğuna dair bana geri bildirim vermiştir. Hepsi de sağ olsunlar, katkılarımdan dolayı bana her fırsatta teşekkür etmişlerdir.

Artık bu bilgi ve belgeleri Muharrem İnce’ye vererek elini güçlendirmeye sıra geldi. Seçim sonuçlarını bekleyip köşke çıkacağı zamana bırakmak yerine, seçim meydanlarında bunları dile getirmesinde fayda görüyorum. En azından İlkokul çocuklarını ölüm oyununa hazırlayan MEB yayını ders kitaplarından aileleri kurtaracağına dair söz vermeli, en azından velilerin ders kitaplarına karşı açmış olduğu davaların takipçisi olacağını yüksek sesle kendilerine duyurmalıdır. Memur olduğu için evladının ders kitaplarına dava açmaktan korkan anneleri ve mevcut ders kitaplarının hiç birinde doğru Matematik öğretilmediğini bildiği halde memur olduğu için susmak zorunda kalan öğretmenleri bu kâbustan kurtaracağını ilan etmelidir.

Diyebilirim ki 2005’den beri, ya da havuz hesapları ilkokul Matematik kitaplarından çıkartıldığından beri, dahası hiç Geometri görmeden lise bitirme modeli geldiğinden beri eğitimin nasıl buharlaştığını gördüm ve eski ders kitaplarımızı sahaflardan toplamaya başladım. Şu anda 1968 Müfredatının tüm okul kaynakları sapasağlam elimizdedir.

…….

Sayın İnce elinde Atom Fiziği kitabıyla kürsülere çıkmalıdır

Sayın İnce’nin öğünerek “Ben Atom Fiziği okudum” dediği, şimdi artık Fen Fakültelerinde bile okutulmayan ATOM ENERJİSİ HAKKINDA KAYNAK (İstanbul 1967  MEB Öğretmen Kitapları:112) adlı kitap şu anda arşivimde vardır.

Madem ki Sayın İnce “Ben Atom Fiziği okudum” diye övünçle konuyu açtı, o dersi şimdi geri koyacağını mutlaka programına almalıdır. Yapacağı seçim mitinglerinde en büyük alkışı adım gibi eminim bu konuşmasında alacaktır. Çünkü Türk milleti kendi hasletlerini hatırlamaya hasret bırakılmıştır. Çünkü Türk milleti “okuduğunu anlama özürlü” aşağılamasından artık kurtulmak istiyor. Milletimiz kendine bilim ışığını umut gösterecek liderlere hasret kalmıştır. Bu umudu zafere dönüştürmek ona görev düşmüştür.

Bugün bana bu yazıyı yazdıran yürek coşkum işte Muharrem İnce’nin bu haklı övüncü oldu. Ona bu eğitimi verenlere olan manevi borcunu kendisine anımsatmak istiyorum. Bu sene 1.sınıfa başlayan 7 yaşındaki iki torunumun da bir gün aynı kitaplarla okumasını istiyorum. Bu sene önlerine koyduklar fareli yılanlı mavi balinalı ders kitaplarından sonra nasıl olacak. Her çocuğumuz aynı Atom Fiziği dersini alabilmelidir; sözünün sonunu getirmesi için kendisine dua edeceğim. Her çocuğumuzun aynı bilimsel eğitimi alma hakkı olduğunu seçim meydanlarında afişlere yazdırmalıdır.

Sevgili Muharrem İnce’ye bir övünç malzemesi daha vereyim; 1926’da Kayseri Uçak Fabrikasının kurucu mühendislerinden Muammer Morgül 1934 Sümerbank’ın da kurucu mühendislerindendir. Anne tarafından kan bağları var. Sümerbank’ı yeniden açacağınızı da söyleyin, büyük dedenizin ruhu şad olsun. Sizin gibi Atom Fiziği okumuş bir öğretmeni aday göstermekle bu milletin çocukları dedelerinin gördüğü dersleri görerek okumayı çoktan hak etmişlerdir. Tekrar yazıyorum, sizi okutan öğretmenlerinizin torunlarına Atom Fiziği dersi okutmak borcunuz var.

Geçmişte AB’ye uyum projelerinin cazibesine kapılarak okulları yerel yönetimlere devretmekten söz eden CHP’liler olmuşsa da, artık bu gibi emperyalist projelerden uzak durma zamanı gelmiştir. Çünkü CHP tabanı AB ve ABD kaynaklı projelere geçit vermek istemediğini dışarıdan aday göstermeyip içeriden yetişen Muharrem İnce’yi aday göstererek belli etmiştir. Muharrem İnce işte bu milli refleksi bundan sonra daha fazla dikkate almak zorunda kalacaktır.

………

Şimdi Sayın Muharrem İnce ile akraba sohbetine geçmek istiyorum.

Annesi benimle aynı kökten, Rize Çayeli Morgül’lerdendir. Ailesiyle bir kere telefonla tanışmıştım. Hepsini şimdi ayrı ayrı tebrik ediyorum, tamamını görmek nasip olsun diliyorum. Bir de Amerika’ya yerleşmiş olan vaktiyle uzun yol gemilerinde çalışmış çok sevdiği yakışıklı süvari bir dayısı var(dı). Dayının adını unuttum, güvertede çekilmiş bir fotoğrafını görmüştüm. Sayın İnce’nin Morgül dayısı eminim en çok sevinen akrabası olmuştur. Sağ ise Cumhurbaşkanı adayı yeğenini tebrik etmeye mutlaka gelecektir.

Anne tarafından Rize Çayeli torunu olan Muharrem İnce’nin babadan Balkan torunu olmasıyla topladığı genlere de bakalım. Tam ortada Yalova’da buluşmuş iki genetik köken. Kim daha fazla Osmanlıyı (Devlet-i Âli’yi) temsil eder diye soranlara iyi cevap olur.

Balkan deyince, badeyi “dolu” kaldıran Bektaşileri anmadan olmaz. Bir de Fatih’in büyük komutanı Balaban Paşa (Bektaşi) gelir aklıma. Bugün kimse onun dost meclisinde kaç bade içtiğini konuşmuyor, İstanbul’un surlarına nasıl tırmandığı yazıyor tarih kitaplarında.

Hem ki, Fatih’in Edirne’de toplanıp İstanbul’a yürüyen şanlı ordusunda kaç asker Anadolu’dan gelen Babağandı (Alevi, Babai) kaçı Balaban Paşanın Kosova’dan getirdiği Bektaşiydi, bunlar sorulmaz bugün. Bektaşi torunu Muharrem İnce’nin eskiden içtiği bade de sorulmamalı. Biz yaptığı işe bakacağız, Fatih Sultan Mehmet’in top dökümü için yaptırdığı Tophane Sanat Mektebinde okutulan geometri ve metalürji derslerini yeniden okutup okutmadığına bakacağız.

Önemli bir nokta daha; Anadolu ile Rumeli’nin genlerini birleştirmiş olmak gibi Anadolu ile Rumeli’nin oylarını birleştirmiş olmak da önemlidir. Muharrem İnce bu avantajlarla bugün karşımızdadır. Yolu açık olsun.

Daha önceki yıllarda CHP’de eğitim komisyonlarında görev almış olan milletvekilleri ile olduğu gibi kendisi de eğitimle ilgili görüş ve önerilerimize açık olduğu sürece, kitaplarımdan ve yazılarımdan yararlanmak istediği sürece, yanında olacağım. Aynı şekilde diğer partilerden de kim ki buharlaştırılan muhteşem 68 Müfredatını geri koyacağına söz verirse bütün kaynaklarımı ve emeğimi onun hizmetine vereceğime ben de söz veriyorum. Çünkü önce çocuklarımız ve torunlarımız diyorum.

…….

Adaylara imza…

Cumhurbaşkanı adaylarından Doğu Perinçek için gittim imza verdim. Avrupa mahkemelerinde soykırımcılara tarihi ders verdi, Türkiye Gençlik Birliği gibi bir vatansever gençlik kitlesi yetiştirdi, Silivri mahkemelerinde dik durdu… Ancak 8 yıllık İlköğretimde 10 milyon çocuğun ailesini ilgilendiren eğitimin bir bataklığa nasıl dönüştürüldüğünü göremedi. Geçen hafta gazeteci Rafet Ballı kendisine canlı yayında “ Eğitim dibe vurdu, AKP de bundan rahatsız, ne diyorsunuz?” diye çanak soru sorduğunda “O kolay, onu hallederiz” demekle yetindi. Eyvah tabii. Artılarını sayarak ve eğitimle ilgili eleştiri hakkımı saklı tutarak imzamı Doğu Beye verdim. Çünkü seçim meydanlarında diğer söyleyeceklerini önemsiyorum.

……..

Üç Fidan’a saygı…

Yarın Deniz’in Yusuf’un Hüseyin’in mezarına üç dal leylak götüreceğim. Çok kalabalık olur, biraz tenha saatlerde gideceğim, dertleşmek istiyorum.

Bu mevsim buralarda leylaklar açılır, güzel kokar. Alışkanlık oldu,  her 6 Mayıs’ta canlara leylak götürüyorum. Bir de hemen yanlarına gömdüğümüz ünlü savunmanları Halit Çelenk ağabeyimize götüreceğim.

Tam Bağımsız Türkiye için her şeyi göze aldılar, ışıklar içinde uyusunlar.

 

Mahiye Morgül

5.5.2018

Bu yazı yorumlara kapalı.