"Enter"a basıp içeriğe geçin

Rize Kuvayi Milliye Mezarlığına Resmi Statü Kazandırmak 3o Ağ.2018

        Rize İslampaşa Kuvayi Milliye Mezarlığından…

        30 Ağustos 2018 günü Rize’de Mayana Kültürevimin önünden Kuvayi Milliye Mezarlığına yürüdük. Kalabalık değildik, ama 654 basamak dik yokuşu 50 dakikada tırmandık, tepeye vardık. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Sakarya Öğretmen Kurultayına katılan Harun Tiryaki dedmizim BAKİ TANRI yazılı kitabesinin önünde Atatürk’ün orada öğretmenlerle yaptığı kurultayı kısaca anlatarak, kurultaya katılan Harun Efendiyi saygıyla anarak ve onun mezarı başında Ülkü Koç (2.sınıf öğr.) yavrumuzun okuduğu Atatürk şiiriyle anmamızı tamamladık.

        Bu mezarlıkta yatan kahramanları her yıl artaraık anmalıyız. Buraya resmi statü Kazandırmalıyız. 

Rize İl Jandarma Komutanlığına bu amaçla verdiğim 31.8.2018 tarih ve 3360664 sayılı dilekçede Kuvayi Milliye Mezarlığını resmi tören programına almalarını talep ettim. 

Dilekçemde şunları dile getirdim:

Rize İslampaşa Mahallesi sakiniyim. Emekli müzik öğretmeniyim, müzikolog ve eğitimci yazarım.

Rize’nin Kuvayi Milliye Kahramanlarından aile büyüklerim ve mahale komşularım vardır. Bu kahramanlardan bazıları İslampaşa Mahallesi’nin sırtlarında bulunan Tiryaki tepesindeki Tiryaki aile kabristanlığında bulunmaktadır:

-Atatürk’ün topladığı Sakarya Öğretmen Kurultayına katılan Muallim Harun Tiryaki.

-Sakarya Gazisi Zekeriya Tiryaki

-Sakarya Gazisi Bayram Ali Çekmiş

-Kuvayi Milliye’ye Batumdan 55 sefer silah taşıyan Dursun Tiryaki (kaptan)

-Rus işgalinde Rus ateşiyle şehit düşen Besim Öksüz

-Bu beş kahramanın yanısıra, Şehit Top.Yüzb.Süleyman Âsaf Mercan’ın annesi buradadır. Çünkü annesi bu ailedendir.

Yüzbaşı Süleyman Âsaf Bey; Çanakkale’de İngiliz toplarını susturan büyük kahramandır. Dumlupınar’da şehit düşene kadar her cephede savaştı; İzmit Karasu’nun kahraman topçusudur ve Sakarya gazisidir. 1918’de Kars’ı ve Batum’u İngiliz işgalinden kurtarmaya dayıoğlu Zekeriya Tiryaki, İpsiz Recep ve Necati Memişoğlu ile birlikte koştu.

Yüzbaşı Süleyman Âsaf Beyin annesi Tiryaki ailesinden dede Harun Efendinin kızkardeşi olup  babası ise Çanakkale savaşı sırasında İstanbul’da tabur imamı olan Galip Mercan Efendidir ve ailece onlar da İslampaşalıdırlar.

Bu kahramanların yakınları ve komşuları olarak komutanlığınızdan bir ricamız vardır:

Her yıl gerçekleştirdiğiniz 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlamaları kapsamında adı geçen mezarlığın ziyaret edilmesi ve bir askeri araçla kahramanlarımızın mezarlığına çelenk gönderilerek iki askerin orada sembolik de olsa üç dört dakika saygı duruşunda bulunması komutanlığınızdan dileğimizdir.

Ek olarak belirtmek istiyorum; eğer dileğimiz onay görürse, adı geçen gazilerimizin mezarları askeri şehitlik mezar tarzına uygun şekilde yeniden yaptırılacaktır.

Gereğini saygılarımla arz ederim.

Mahiye Morgül

Bu yazı yorumlara kapalı.