"Enter"a basıp içeriğe geçin

Rize’de Antik Bahriye Körfezi ASKOROZ

Askoroz deresinin ağzından çekilmiş fotoğraftır.

Antik asker körfezinin denize açıldığı çekim yaptığımız noktada bugün 2 bin yıl sonra bir delta oluşmuş haldedir. Burada hobi balıkçıları için küçük bir liman yapıldı, onun limana yığılan kayalarından görüntü aldık.

Bu noktadan körfezin arka planındaki dağlara doğru bakıldığında antik bahriye askerlerinin kral ve kraliçeleri için adlandırılmış tepeler görülebilmektedir. Hatta en geride Sümer tanrıçası Bereket Ana Kibele’nin memesi gibi sütlük tepesi belirgin görülen Kıbledağ tepesi Türklerin antik inanışını da bize göstermektedir. Hatta “pagan” dedikleri Dağ Tanrılıydık, öyle derler. En yüksek dağlarda, piramit şeklinde kaya mezarlarda ulu atalarımıza mezar yapardık.

Çektiğimiz fotoğrafın üzerine tepelerin adlarını yazdık ve şimdi bu panoramik fotoğrafı siteye kaydetmeye çalışacağım. Dilerim başarırım.

Gelinkaya’da 1960’lı yıllara kadar bir rölyef vardı; gelin at üzerinde ve arkasında dünürcüleri. Pek çok yaşlı insan bu rölyefi gördüğünü anlatır. Babil’e gelin giden Lazopo Semiramis’i tasvir ettiğini düşünüyorum, ki İran’da Beluci (Palici) eyaletinde OPALİZİ ANAİDA SEMİRAMİS’in iki atı kamçılarken şaha kaldırmış halde heykeli vardır.

Sirkasya kralının kızıyla evlenerek AY ülkesiyle Pers Güneş ülkesi birleştirildi, Akmenid (Akhamenid) İmparatorluğu kuruldu. Ondan sonra ülkenin kralları bir Sirkasya’dan bir Persia’dan oldu.

İşte Rize Sirahoz (Sirkoz) tepesindeki kaya mezarda yatan Akmenid kralı Kuruştan sonraki kral olan damadı 1.Darius’tur. 1.Darius (Toros) Kuruş’un kızı olan AYUŞA, 1.Artemis, AYANA olup onun anıt mezarı da AYANE dağının altındadır. Ayane Artemis, oğlu Serhaz (Kserkses, Cerkez) ile beraber Rize’den topladığı kadın askerlerle Atina seferine katılmıştır. Giderken EYUB’de otağ kurdukları burası kutsanmış, şerefine Ayasofya Bilim Okulu yapılmıştır. atina’dan köleleri kurtarıp geri getirdiği için efes’te altın heykeli, altın koçlarla, altın geyiklerle, dev kütüphanelerle, Samsun parasında Asena dişi kurt sikkesiyle, Suriye’deki heykelinde başı üzerinde HİLAL, elinde ayna, koltuğa otururken, saçları örük resmedilmiştir.

Artemis’in Kaya Mezarının Rize’de Ayane dağında olması tesadüf değildir. Eşi, Sirkasya kralı ve Akmenid İmp. 1.Darius’un mezarı da Sirahoz (Başoğuz) tepesinin altındadır. Sirahoz tepesinin altındaki bayırın adı dahi bugün halen (2020) Oksoğun Bayırıdır. Oks, Okhus, Oğuz… Oksoğun; Oğuzoğullarının yeri demektir. Buralarda tarih içinde bulunan sikkelerde boğa resimleri görülmüştür. Bu dağdan düşen bir altın tabutun üzerinde ise çift süren boğa resmi görülmüştür. Cumhuriyetimizin ilk 1TL kağıt parasının üzerinde de Atatürk tarafından çift süren boğa resmi konulmuş, 5 TL üzerinde de Darius’un oğlu Serhaz’ın sembolü olan erkek kurt resmedilmiştir. Atatürk yazdığı şiirde BİZ OĞUZOĞULLARIYIZ demiştir, bilelim.

Kafkasya, Sirkasya, Kıpçağ Kuman Türkleri, aynı bölgenin yüzyıllara yayılmış Türk Yurdu anlamında kelimelerdir.

Rize’de dağ adları buraların kaç bin yıllık Türk-Oğuz yurdu olduğunu haykırmaktadır.

Soldan sağa: Gelinkaya, Kibledağ, Sirahoz ve Ayane…

Resmi yerleştirmeyi başardım. İzleyeni çok olsun… Rize’den sevgilerimle.

Mayana /19.10.2020 Rize

Bu yazı yorumlara kapalı.