"Enter"a basıp içeriğe geçin

2021 Bana Hoş Geldi, Size de Gelsin 1.1.2021

Canlar, sizin de ne hayaliniz varsa gerçek olsun. Büyük hayaller kurmayınca oluyor.

Şu tepeyi en güzel görünteleyeceğim bir fotoğrafım olsun istiyordum, oldu.

Arkamdaki tepenin altında, görünen kaşın içerisinde Sirkasya Başoğuzlu kralı 1.Darius’un kaya mezarı var.

Çocukluğumda çay toplamaya gittiğimiz bizim çaylığımız, baba tarafım Morgüllerin dağı ve anne tarafım Fincilerin çaylıkları burada, yan yanadır.  Hepsini arkama aldım, sırtımı Büyük Oğuz Beyi Darius’a verdim. Bütün tarih arkamda.

2021’e girerken son hafta çekilmiş fotoğraftır. Fotoğrafı çeken kimdir, soran olursa söylerim. Onu da Rize tarihine burada yazdım.

Yeni yıl bana bugün bir kere daha hoş geldi; Taviloğlu konağın bahçesinde 400 yıllık turunç ağacını tespit ettim, fotoğrafını çektim. Bu büyüklükte turunç ağacı Rize’de bir başka bahçede yok.

Bu ağaca kimlik asmak, ona öğrencilerle özel ziyaret düzenlemek 2021 yılındaki ilk görevimiz olacak. 

Mahallemizin önünü turunçgiller botanik bahçesi yapmak üzere bir ön çalışma başlatmış olmakla ne kadar doğru bir adım attığımızı  400 yaşındaki bu turunç ağacımızla ispatlamış oluyoruz.

Halen konakta yaşayan 90’lık Macide nine rahmetli eşinin bu ağaç şifalıdır onu yok etmeyin diye vasiyet ettiğini anlattı. Biz de bu vasiyete uyacağız, bahçelerimizde turunç ağacını daha da çoğaltarak Taviloğlu dedemizin ruhuna dualarımızı göndereceğiz. 

Yeni yıla mutlu girdim, turunç ağacına bakarken bir güneş doğdu içime, tıpkı Sirahoz tepesini arkama aldığım resimdeki o an gibi, ne mutlu bana. 

Dilerim 2021’de sizin de böyle mutluluklarınız olsun.
Mayana


Ek alanıYanıtlaYönlendir

Bu yazı yorumlara kapalı.