"Enter"a basıp içeriğe geçin

Rizeli Ünlüler Sitesinde Rizeli Yazarlar Yok

Rizeli Ünlüler  Sitesinde  Rizeli Yazarlar Yok

            Bir posta geldi bana Rizeli Ünlüler internet sitesi editörü A.Koç’dan. Sevindim tabii. İnternet sitemdeki özgeçmişimi aynen almış koymuş sayfasına. Ama aynen koymasına hiç gerek yoktu, sitenin okurları için o kadar ayrıntı fazlaydı. Diğer yandan, son dönem çalışmalarım Rizelileri daha fazla ilgilendireceği halde orada bunlar eksikti.

Elbette oradaki özgeçmişim sitemi yaptığım zamana kadar olan süredeki çalışmalarımı kapsamaktaydı. Ancak ben ondan sonra hiç boş durmadım, Rize’ye geldim ve yeni ve farklı işler yaptım. Bunların da özgeçmişime eklenmesini isterdim. Yazdım ve gönderdim.

Bu sitede başka kimler var görmek için siteye girdim ve gördüm ki Rizeli ünlüler adı altında YAZARLAR diye bir başlık yok. Beni Rizeli Müzisyenler bölümüne koymuş; eyvah!

İşte böyle oluyor da tıkanıyor insan.  On kitap yazmışım, yine de yazarlar listesine alınmıyorum.   Müzik öğretmeniyim diye beni müzisyen sayıyor editör kardeşimiz. Beni kategorize etmek çok zor gelmiş olmalı. Tekrar yazdım, sitelerinde Rizeli Yazarlar başlığı eklemelerini önerdim. Umarım gereken düzeltme ve ekleme yapılır.

Bunu şunun için önemsiyorum. Yıllar önce henüz üç kitap yazdığım zaman bir internet ansiklopedisi beni eğitimci yazar olarak sayfasına almıştı. Oradaki özgeçmişim öylece duruyor ve bundan hiç hoşnut değilim. Şimdi buna benzer bir durumla karşı karşıya geldim.

Rizeli Ünlüler sitesinin editörüne eklemesi ricasıyla aşağıdaki yazıyı gönderdim. Umarım ilgili sitede yayınlanır.

            Mahiye Morgül’ün Rize’deki çalışmaları:

 Ankara’da ikamet etmekteyken Rize’de baba evinde yaptığı Mayana Kültürüevinde 2014 yılından beri her yıl gittikçe daha uzun süre kalmaktadır ve burada müzik ve tarih etkinlikleri gerçekleştirmektedir. Bu çalışmalar şunlardır:

– Kadınlarla Haldoz türküleri derleme çalıştayı yaptı.

-Rizeli tarihçi yazar İbrahim Balcı’yı 2019’da ve Çayelili Gazi Milis Binbaşı Ragıp Efendinin madalyasını taşıma hakkına sahip olan torunu Niyazi Yıldırım’ı 19 Mayıs 2018’de  tarih söyleşisi için Mayana’da konuk etti.

-23 Nisan 2018’de Gitarist Besteci Prof.Bekir Küçükay Mayana’da çocuklara ve velilere konser verdi.  

 – 30 Ağustos Zafer Bayramını gazi torunlarıyla birlikte İslampaşa Kuvayi Milliye Mezarlığında (Gazi Zekeriya Tiryaki, Gazi Harun Tiryaki Efendi, Dursun Kaptan ve oğlu kemaneci Ali Tiryaki, Şehit Besim Öksüz ve Gazi Bayram Ali Çekmiş’in mezarları başında)  kutlama geleneği başlattı. Mahiye Morgül 2015 yılından itibaren düzenli olarak her yıl burada milli bayramları ve gazileri anma törenlerine öncülük etti.

-Gazi Bayram Ali Çekmiş’in mezar taşını yeniledi. 

– Rizeli Kuvayi Milliye Kahramanlarının Mahalle ve Köylerine Göre Listesini yaptı, afişini hazırladı ve 1500 adet ofset baskı yaptırdı, gazi torunlarına ücretsiz olarak dağıttı.

-Portakallık mahallesinin markası olan portakal ve diğer turunçgil meyvelerinin yok olmaması için Rize Belediyesi Park Bahçeler müdürlüğü ile temas kurdu,  pek çok hastalığa derman olan yerli turunç meyvesinin dikimi için önayak oldu. 

-“İslampaşa Mahallesinde turunçgiller fidancılığına ömür verenler” başlıklı bir araştırma yaptı, 40 yıl fidancılık yapan ailelere plaket verilmesi için hazırlık başlattı.

-“Her bahçeye bir turunç” dikimi için çevresinde farkındalık yaratmak üzere ilk fidanları önce kendi bahçesine, sonra Portakallık ve İslampaşa Cami bahçelerine dikti, ayrıca dostlarına turunç fidanı hediye etti.

            Mahiye Morgül, 2005 yılından itibaren değiştirilen ders kitaplarında gördüğü pedagojik yanlışlar nedeniyle  25 kadar ders kitabının dağıtımdan kaldırılması talebiyle Ankara İdare Mahkemesinde ders kitaplarına dava açan ilk kadın eğitimcidir.

– İntihar oyunu mavi balinayı kapak resmi yapan 1.Sınıf Matematik  (2017) kitabını ilkokullara dağıtmaktan sorumlu Talim Terbiye Kurulu Başkanını eleştiren bir yazısı üzerine  Ankara Cumhuriyet Savcılığınca kendisine açılan davadan beraat etti. 

-İnternet üzerinden video bağlantıyla “ezberbozan tv” kanalında Panzehir’i bulan Rizeli Başoğuzlu İmparator’u VI.Mitridate’yi ve esir götürüldüğü Roma’da öldürülen Sasani Türkmeneli kraliçesi Leyla Zeynep Sultan’ı anlattı. (Ezberbozan tv program kayıtları devam etmektedir.)

-Mahiye Morgül, Zümrüt Rize gazetesinde ve internet ortamında gazetede köşe yazarlığına devam etmekte olup yazılarını mahiye.com sitesinde de yayınlamaktadır. 

Sonra ne oldu derseniz, editör kardeşimiz tüm özgeçmişimi ve yazdığım kitapları kaldırıp sadece bu mektuptaki bölümü koydu. Ben de “benden hiç söz etmeyin, kalsın”  diye yazdım. Kaldırdı. Okurlarımın bilgisine…

Mahiye Morgül

Rize 14.3.2021

Bu yazı yorumlara kapalı.