"Enter"a basıp içeriğe geçin

Rize’den geleneksel şifa bilgileri 5 (Yenilendi)

Rize’den geleneksel şifa bilgileri 5 (Yenilendi) 

                Kestane balıyla yapılan ilaçlar:

Rize’de öğrendiğim şifa bilgilerini yazmaya devam ediyorum. Öncelikle kestane balını hariçten kullanmakla iyileşen rahatsızlıklardan söz edeceğim.  

Diş ağrısına: Kestane yaprağının üzerine krem şeklinde sürülür, üzerine dövülmüş sarımsak konur, öylece ağrılı çeneye hariçten tampon yapılır. 15 dakika sonra ağrıyı bitirdiği görülmüştür. (İltihabı yok ettiğini gösterir.)

Kronik baş ağrısına: Kestane yaprağına sürüp, üzerine dövülmüş sarımsak koyup alnına yapıştırılır. 21 gün, günde bir kere bir saat öylece tutulur ya da gece alnına koyup başını sararak uyunur. Sinüslere yerleşmiş iltihabı yok ettiğini gösterir. Sinüsleri iltihaptan korumak için baş ve yüz çevresi hiç soğuk rüzgâr almamalıdır.

Arı sokmasına: Arı sokması nedeniyle kızarmış ve şişmiş olan yere krem gibi kestane balı sürülür. Arı bir insanı haftada üçüncü kez sokmuşsa soktuğu bölgede kütük gibi şişme ve kızarma görülür. Bölgeye kestane balı sürüp üzerine yumuşak naylonla kapatınca akşamdan sabaha iyileşme görülür.

İneğin iltihaplı memesine: Memenin üzerine kestane balı sürülür, üzerine tuz ekilir. Günde üç kere tekrar edilir, on gün sonra memede iltihap biter.

Yanık yarasına: Hücre yenileme özelliği sayesinde yara üzerine sürüldüğünde deriyi yeniler. Açık yaranın mikrop kapmasını engeller.

Kanı temizlemeye: Bir bardak ılık suya sabahları bir kaşık bal bir kaşık elma sirkesi karıştırıp içilir. Bağışıklık sistemini sürekli dinç tutar, kolay kolay akciğer hastası olunmaz.

Kolesterolü ve şekeri düşürmek için karayemiş yaprağından çay: Karayemiş yaprağını bir bardak suya bir yaprak şeklinde kaynatıp fazla bekletmeden içilir. Karaciğer dostudur. 21 gün günde bir bardak çay olarak içilir. Yılda bir kere bunu kür olarak yapmak karaciğeri rahatlatır, şeker hastalarına dermandır.

Ökse otuyla kolesterolü düşürmek: Ökse otu çayı damarları açar, beyne pıhtı atmasını önler. Yılda bir kere 3 haftalık kür önerilir. Yedi gün içilir, 3 gün ara verilir, tekrar yedi gün içilir, üç gün ara verilir, son yedi gün daha içilir, yıllık kür tamamlanır.

Acaba Kanser Kitlesi Sirke Anasıyla Yok Edilebilir mi?

Kanser tedavisi gören hastaya kemoterapi molalarında sirke anası gibi hariçten yapılan pansumanların faydası olacağını düşünüyorum. Örneğin, kanserli memeye, rahim kanserinde alt karın bölgesine, bal sirkesi anasıyla günlük düzenli tampon yapılırsa kitlenin giderek küçüleceği kanaatindeyim. Denenmelidir.

Süt kırığına (meme iltihabına) sirke anası: Sirke anasıyla memeye tampon yapılır. Bal sirkesi anası daha güçlü iyileştiricidir. Damar otu yaprağını ısıtarak memeye yapıştırmakla da tedavisi vardır.

İneğin memesindeki iltihaba sirke anası: Mahallemdeki ahırlarda memesi iltihaplı üç ineği sirke anasıyla ve sirkeli suyla kurtardıktan sonra (Ağustos 2022)… Ahıra sirkeli su püskürterek memelerine mikrop taşıyan sineklerden ineği kurtardık.

Kanser hücresi bir tür mantardır: Kabız olunca kalın bağırsakta mantar ortaya çıkar ve buradan yumuşak dokulara geçerek kanser kitlesine dönüşür. Demek ki bağırsağın iyi çalışması kanser olmamak için şarttır. Eğer kanserli kitle (mantar öbeği) ameliyatla kesilip alınırsa tıpkı kökten budanmış mantar bitkisi gibi bir süre büyümesi duracak, ancak bir yıl sonra başka bir yerden yeşerecektir.

Kanser hastasına uyarı: Temizlik için kullanılan deterjanlar nefes aldığımız oksijeni yok etmektedir. Böyle evlerde çocuklarda alerji başlar, boğaz enfeksiyonları sıklaşır, doktorlar da antibiyotik dayatır, ondan sonra bağırsak sistemi perişan olur, beslenme hafızası yok olur, sonra da her türlü hastalık gelir. 

Ozon değil oksijendir bizi besleyen, koruyan.

4 Ekim’de Arhavi ADD’de konferansım vardı…

Çoğu emekli öğretmen olan ADD Üyelerine konferansım vardı. Onlara armut sirkesi hediye götürdüm.

Konumuz “Çocuğun zihinsel, fiziksel ve ruhsal gelişimini desteklemeyen bir eğitimin sonuçlarını ne olarak görürüz?” idi. Sonuçlarını görüyoruz!

Sordum, Arhavi’de ökse otu varmış. Yaşlı armut ağaçlarında ağacın öz suyu ile besleniyor. Eğer armut sirkesi ve ökse otu aynı ağaçtan baş ilaç oluyorsa, bu önemli tespittir.

Arhavi’de Kale Mahallesi (Kabisre/Baş Eyzi Yeri!) var, Sinop burnu gibi denizin içine uzanmış Tümülüs görünümünde antik. Oğuz töresine göre kral mezarı burada olur. Kolkhis (Oğuzlu) kralı Ayateş’in ilaç bilen kızı prenses Media’yı Atinalılar kaçırmıştı ve savaş çıkmıştı, adı tıpta Medicin olarak kullanıldı. Rize arkeoloji müzesindeki sergilenen bir mermer lahit de Arhavi Kale mahallesindeki kurgandan çıkmış olsa gerek.

Evde Sir’den Sirke yapalım: Peteğin yan yüzünden sıyrılarak alınan “sir” ile bal sirkesi kurun, bir ay bekleyip süzdükten sonra sıkı yine bezle örtün bekletin ana tutsun. Göğüs kanserinde sirke anasını hariçten kitle üzerine tampon yaparak onu yok etmeyi denemekte  fayda var. 

Baldıran zehirine (yabani maydanoza) panzehir: Başıma geldi!

10 Ekim sabahı sahilde yabani maydanoz attım ağzıma, tuhaf tadı vardı, yutmadım tükürdüm. Meğer ünlü baldıran zehiriymiş. Eğer yutsaydım on dakika içinde boğazımı kapatacak nefes alamayarak ölecektim. O anda üst dudağım ve burnumun içi şişti, zehirlendiğimi anladım, hemen kralımızın panzehiri incir sütüyle turunç suyu aklıma geldi, kayaların arasında yaban inciri vardı, dalını kırdım, sütünü dudağıma ve burnumdan içeri sürdüm. Biraz rahatladım, şansıma sevindim. Derhal eve varıp iki yıldır dolapta beklettiğim turunç ekşisinden sürmeliydim.  Hızla eve yolladım, yolumun üzerinde dalları meyveli yabani turunç ağaçları vardı, zehirlidir ancak panzehirdir, birini koparıp ısırdım suyunu dudağıma burnuma sürdüm.

İncir sütüyle turunç suyu! Rize’nin antik tarihi tıp tarihini bilmek işime yaradı. Paniklenmeden eve vardım, doktor komşumu aradım, Avil jel önerdi, fakat eczanelerde yoktu. Bahçe işleriyle uğraşanlar yanlarında Avil iğnesi taşımalıymış, oysa ne jel ne iğne var piyasada.  Muadilini aldım. Aklıma geldi, Andon sprey Baldırana panzehir olabilirdi, Habib Koçal’a koştum. Kendisi de bir zehirlenme geçirmişti ve kendi şurubuyla ölümden dönmüştü. Yanılmadım, onun önerisiyle artık çantamda sürekli Andon sprey taşıyorum.

Mete Oğuz’un panzehirindeki yabani turunç suyu ile incir sütünü kendi üzerimde denemiş oldum. Şimdi karar verdim, bahçe kenarlarına yabani turunç (sitroz) fidesi dikeceğim. İncir buralarda çokça var zaten. Dün sabah sahilimizdeki atletizm sahasının çevresine 100 tane yabani turunç fidesi diktim. Onları da komşu bahçede hazır buldum. Uzaktan gördüm, meyvesinden toplamaya gittim, baktım geçen yıldan kırılmış kuru daldan dökülenler yeşermiş! Dilediğim şey önüme geldi! Zehirlendiğim gece rüyamda Bereket Anası Kibele’yi bana gülerken görmüştüm, rüyamı buna yordum.

Yabani turunç havayı filtreler, evin ve bahçenin havasını zehirli gazlardan temizler. Efsanedir, Lokman Hekim Rize’den geçerken “Buraya doktor gerekmez, çünkü herkesin kapısında turunç ağacı var” demiş!

Evlerimizde masa üzerinde birkaç tane yabani turunç bulundurmak lazım. Evin havasını zehirli gazlardan temizler. Kolay çürümez. Kovanın önüne koyunca arıyı varroa’dan korur. (Yenileme: 15.10.2022)

Fotoğraf: 18.10.2022 Rize İslampaşa Mah. Tafuli İbrahim Özyurt’un terkedilmiş bahçesinde yabani turunçlar.

Bu yazı yorumlara kapalı.