"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ders Kitaplarında Temel Sağlık Bilgisi Yoksa 3.12.2020

Uzmanlar pandemiye karşı nasıl koruma yapacağımızı ekrandan anlatıp duruyorlar. Ancak bu koruyucu sağlık bilgileri tüm sınıflarda ders kitaplarına mutlaka girmeli diyen yok. Gördük ki MEB’nın uzaktan internet üzerinden öğretim hazırlığı var, hiç böyle olur mu?

En önemlisi, HALK SAĞLIĞI kavramını geri getirmeliyiz. KORUYUCU HEKİMLİK yani.

 “Ben hasta olduktan sonra”ya odaklı hekimlik pandemide yetmez. Kamucu eğitim modeline göre hazırlanan müfredatta halk sağlığı konuları tüm sınıflarda ders kitaplarına girebilir. Özellikle 1980 darbesiyle başlatılan “Beş yıl kullan at” sistemi sırasında kaldırılan dersler ve konular geri gelmelidir. 

 Örneğin, İlkokul 5.sınıf AİLE BİLGİSİ (1972) kitabında bugün ekranlarda anlatılanlardan çok daha fazla sağlık bilgisi vardı. Kaldırılan sağlık konularının geri müfredata eklenmesi için vatandaşlarımız MEB’i dilekçe yağmuruna tutmalıdır.

Ülke çapında koruyucu hekimlik demek, halkına kol kanat geren KAMUCU EĞİTİM ve  SAĞLIK HİZMETİ demektir. Yıkıcı kontrollü kaos kuramcıları bu fikre karşıdırlar.

Sağlıklı toplum için oluşturmak istediğiniz toplumsal bilinç sadece ve sadece ders kitaplarına koyduğunuz sağlık bilgisi kadar gerçekleşir. Okul Müfredatı liberal ekonomiye endekslendiğinden beri eğitim ve sağlıkta halkı koruma kamu hizmeti olmaktan çıktı. 

Sağlıklı toplum için 1970’lerin Kamucu eğitim müfredatına dönüşün yollarını mutlaka açmalıyız. İnternet kitaplığımdan yararlanmak isteyen herkes ücretsiz indirebilir. Örnek için 4.sınıf Tabiat Bilgisi kitabında ünite başlıklarına bakmak yeterlidir; son ünite:

 “Sağlığımızı Nasıl Koruyacağız?”

https://mahiye.com/wp-content/uploads/2018/11/Tabiat-Bilgisi-4-Nimet-%C3%87alapala-1964-D%C3%9CZ.pdf

Sağlığımızı korumanın öncesinde temel olacak şekilde şunları işliyor:

Bitkilerden Nasıl Faydalanıyoruz , Besin olarak kullanılan bitkiler…

Hayvanlardan Nasıl Faydalanıyoruz

Cansız varlıklardan nasıl faydalanıyoruz

Yediklerimiz nasıl vücuda yararlı hale geliyor; Sindirim /Aldığımız Besinler Nasıl Kana Karışıyor / Kandaki zararlı maddeleri dışarıya atan organlarımız.

Hava ve Solunum: Hava/ Solunum /Mikroplar

Son ünite: SAĞLIĞIMIZI NASIL KORUYACAĞIZ?

Dil olarak da dikkatinizi çekmiştir; “biz” ile kurulmaktadır cümleler!

5.Sınıf Aile Bilgisi Dersi

Bir de Aile Bilgisi kitabına bakınız, Aylık Aile Bütçesi hazırlamayla başlıyor. 

https://mahiye.com/wp-content/uploads/2018/01/Aile-Bilgisi-5-Nimet-%C3%87alapala.pdf

Ünite başlıkları şöyle:

1-Ev Masrafları

2-İnsanların Birbiriyle Münasebetlerinde Gözetecekleri Noktalar

3.Çocuk Bakımı

4-Hasta Bakımı,

a-Bulaşıcı hastalıklarda hastayı ayırmak ve diğer insanları korumak

b-Hasta odasının ve eşyalarının mikroplardan temizlenmesi

c-Aile ecza dolaplarında neler bulunmalıdır? Bunlar nerelerde ve nasıl kullanılır?

d-Bitkilerden yapılan ev ilaçları.

Son ünite; BASİT DOKUMA İŞLERİ, DİKİŞ MAKİNESİ

Alışveriş Torbası, Bebek önlüğü vb basit dikişler öğretiyor.

Güncellenirken bu üniteye pandemide kullanılan SAĞLIK MASKESİ dikimi eklenmelidir.

Sağlıklı hayat bugün tüm diğer işlerin önüne geçmiştir. Ders kitaplarında uçan kaçan ayakları yere basmayan sanal karakterler kaldırılmalı, çocuklarımız sağlıklı yaşam için gereken Hayat Bilgisiyle donatılmalı, okuma metinlerinde “Güneş giren eve doktor girmez” gibi sağlık öğütleri ana fikir olacak şekilde Türkçe kitaplarına girmelidir.

            Değerli okurlarım, evinizden ev yapımı elma sirkesini eksik etmeyin, içerisine 2 kaşık kestane balı ekleyerek onu bal sirkesine dönüştürünüz. Üzerini sadece bezle örtün ve ışık almayan yere bırakın, üzeri ana tuttuktan sonra günlük ağız burun temizliğinizi onunla yapınız. Mikroplar ve virüsler nefes yollarınıza giremez. Bu bilgiyi de ders kitaplarına eklemeliyiz.

Sağlıklı yaşam için evde deneyimlediğiniz koruyucu sağlık bilgilerini çevrenizle paylaşmaya devam edin. Örneğin pandemide sıradan rahatsızlıklar (sistit, gece ayak krampı) için doktora zaten gidemiyoruz, yaşlı kimselerden aldığım öneriyle ikisini de hallettim. Sıcak taşa oturdum, gece yatağıma ısıtılmış taş/tuğla koydum, sistit geçti. Her akşam ayaklarıma sıcak taş koyuyorum; artık kramp girmiyor. 

Basit gibi görünüyor ama hayatı kolaylaştıran sağlık öğütlerini de ders kitaplarına koymak gerekir.

Sağlıkla, iyilikle. / 3.12.2020/ Rize

Koronalı Hastalara Yanlış Tedavi Yapıldığı Uyarısı

“Ders Kitaplarında Temel Sağlık Bilgisi Yoksa” başlıklı yazımda özetle korona hayatımıza bu kadar girmişken ve  gece gündüz ekranlardan  sağlık öğütleri dinlerken, neden okul kitaplarında sağlıklı yaşamak için öncelikle bilinmesi gereken hiçbir bilgi verilmiyor, oysa 1980 öncesi ders kitaplarında vardı, demiştim.

 Doktoralı eczacı olan bir arkadaşım yorum gönderdi. Ciddi önemli uyarılar yapıyordu. Kendisinden bu uyarılarını içeren açıklayıcı bir yazı kaleme almasını istedim. Buna zamanı olmadığını söyledi. Ben de ismini vermeden mektubunu okurlarımla paylaşmaya karar verdim.

Mahiye Abla merhaba,

İyi ki ders kitaplarında sağlıkla ilgili bilgi yok. Şu pandemi döneminde televizyonlarda doktorlar tarafından en tehlikeli ilaçların (parasetamol /parol) reklamı yapıldı. İnsan hücresini yok eden antiviraller kurtarıcı gibi anlatıldı.

Meşhur doktorlar reklamlara çıkıp aktivex gibi dezenfektanların reklamını yaptı. Çamaşır suyu deterjanlara kadar girdi. İlacın noktasından anlamayan doktorlar her gün televizyonlarda ahkâm kesiyorlar.

Ben bu pandemi döneminde koronanın değil doktorların insanları öldürdüğü görüşündeyim. Bunu Dünya Sağlık Örgütü bile kendi sitesinde açıkladı. Şu an uygulanan tedavinin koronadan ölümü 3 katına çıkarttığını yazdı. Ayrıca kullanılan ilaçların koronaya etkisinin olmadığını belirtiyorlar.

Ben koronaya etkisi olup olmadığından önce bu ilaçları kullanan insanların artık sağlıklı olamayacağını, RNA yapılarına kadar bozulduklarını ilk günden beri söylüyorum; dezenfektanlar neden tehlikeli, RNA reseptör inhibitörü ilaçlar nasıl etki gösterir v.s.

Korona herkese bulaşacak, bu dönemde immun sistemi güçlü olanlar kolaylıkla bu hastalığı atlatacaklar. Ama şu an tedavi adı altında yapılanların büyük bir kısmı immün sistemi (bağışıklık sistemini) çökertiyor.

Ve eczacı arkadaşım mektubunu başladığı gibi, “İyi ki bu bilgiler ders kitaplarında okutulmuyor” diyerek bitiriyor.

Ben de korona olmuş insanlarla telefonda konuştum, verilen ilaçların çokluğundan şikâyetçiler ve çoğu da ne yuttuklarını bilmiyor.

Eğer bir yandan bağışıklık sistemini güçlendiren takviye gıdalara yönelirken, diğer yandan gerçekten de immun sisteme zarar veren ilaçlar yutuyorsak, ortada ciddi sorun var demektir. Bu konu uzman eczacıların davet edildiği televizyon programlarında konuşulmalıdır.  Ciddi yayın yapan kanalları bu görev bekliyor.

Örneğin, ozonla temizlik önerildiğine ben de tanık oldum, çok şaşırmıştım.

Demek sağlıkla ilgili sadece ders kitaplarında yanlış şeyler öğretilmiyor, ekranlarda da sağlıkla ilgili ciddi sorun var.

Gereğini halkımıza arz ederim.

5.12.2020 –Rize

Mahiye Morgül

Bu yazı yorumlara kapalı.