"Enter"a basıp içeriğe geçin

10 Kasım 2020 Sabahı Rize Gülbahar İlkokulunun Bahçesindeydim

Saygı Törenini ve İstiklal Marşını yönettim. Sonra bu güzel anımı Zümrüt Rize Gazetesinde haber ettim:

Yazarımız Mahiye Morgül 10 Kasım’da törene Gülbahar İlkokulunda katıldı.

Mahiye Morgül 1961 yılında mezun olduğu Gülbahar İlkokulunda 10 Kasım törenine katıldı.

Okulun yeni adını hep karıştırdığı için kendi okuduğu yıllardaki adıyla okulunu anan yazarımız tören sabahı topladığı kasımpatılarla erkenden Gülbahar İlkokulunun bahçesine gitti. Elindeki çiçekleri Atatürk büstünün önüne ve çevresine yerleştirdi. Yanına gelen müdür yardımcısı İhsan Birinci çiçekleri yerleştirmesine yardım etti ve böylece oldukça yüksek duvara yerleştirilmiş olan bütün üst duvarına da çiçek koymayı başardılar.

Mahiye Morgül tören alanına inen okul müdürü Hacıali Öztürk ile tanışarak altmış yıl önce bu okuldan mezun olduğunu, yıllar sonra ilk kez 10 Kasım’da Rize’de bulunuyor olmakla burada törene katılmak isteğini dile getirdi. “İlkokulu burada okumuş emekli bir müzik öğretmeni olarak, izin verirseniz İstiklal Marşını ben yöneteyim” dedi. Okul müdürü bundan memnun kalacağını belirtince Mahiye Morgül saygı duruşu ve İstiklal Marşını yönetti. 

Öğrenciler şiirlerini okuduktan sonra tören bitti, ardından öğretmen odasında birlikte çay içerek okulun tarihi üzerine sohbet edildi. Yazarımız hazırlamış olduğu Rizeli Kuvayi Milliye Kahramanları afişinden okul müdürüne ve öğretmenlere verdi.

Atatürk Haftası etkinlikleri kapsamında, bu afişte kendi gazi dedesini bulan öğrencilere hediye verilmek üzere on tane afişi müdür yardımcısına teslim etti.

Gülbahar İlkokuluyla manevi bağlarını sıkça dinlediğimiz Mahiye Morgül’ün, 1958 yılında Gülbahar İlkokulu ikinci sınıfında okurken, Rize Kültür Dergisinde “Kanıyla Kıbrıs haritası çizen çocuk” başlığıyla hakkında fotoğraflı haber yapılmıştı.  

Yazarımız Gülbahar İlkokulunun tarihinden köşe yazılarında da söz eder. İlk yapılışı 1500 yıllarında Gülbahar Sultan (öl.1510. Dulkadiroğlu Bozkurt Beyin kızı, Fatih Sultan Mehmet’in gelini, II. Bayezid’in eşi, Yavuz Sultan Selim’in annesi) tarafından müspet ilimler okutulan medresedir.  Öğretmenleri Bağdat’tan geldi. Bağdatlı Mahallesi adının kaynağı bu bilim adamlarına tahsis edilmiş semttir.  Burada yaşayan Taviloğlu ailesinin ve İslampaşa mahallesinde yaşayan Mercan ailesinin büyük dedeleri bu şekilde Bağdat’tan getirilmişlerdir.  Gülbahar İlkokulunun ve İslampaşa mahallesinde şimdi yeri bile kalmamış olan Mercanoğlu dedelerin kurduğu Yakutiye Medresesi 500 yıllık tarihiyle hem Osmanlı hem de Cumhuriyet dönemlerinde Rize’de bilim kültürünün yeşermesi ve yayılmasında gördüğü hizmeti çok büyüktür. Yazarımız Morgül bu okulların çevresindeki mahallelerden İstiklal Harbine gönüllü katılanların oldukça yüksek sayıda çıkmasını buralarda ekilen tohumların yeşermesi olarak görmek gerektiği savunur.

Mahiye Morgül 71 yaşında katıldığı 10 Kasım töreninde 7-10 yaş arası öğrencilere İstiklal Marşı söyletmekten son derece mutlu oldu. Korona nedeniyle öğrencilerle fotoğraf çektiremedi, ancak çiçeklerle süslediği büstün önünde okul müdürü Hacıali Öztürk ve Müdür yardımcısı İhsan Birinci ile beraber aşağıdaki hatıra fotoğrafı çektirdi.

Okuldan ayrılırken bahçe kenarında fidan dikmek üzere çukurlar açıldığını gördü. Ertesi gün (11 Kasım) tüm yurtta ağaç dikme etkinliğini yapılacakmış. Okul müdürü buraya Rize Valiliğinden gönderilen Rize Mandalinası fidanlarının dikileceğini söyledi. Morgül, bu güzel haber için okul müdürüne teşekkür ederek okuldan ayrıldı.

Haber: Ali Bakoğlu 10 Kasım 2020-Rize

Bu yazı yorumlara kapalı.