"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bal Sirkesiyle Mayalanmış Peygamber Yoğurdu (19)

Ve şimdi son probiyotik yoğurt denemem de sonuç verdi. Tarifini buraya alıyorum. (21 Ocak 2023)

Daha önce bal sirkesi anasıyla yoğurt yapmıştım. Probiyotik değerinin çok yüksek olduğu kesindir.  Muhteşem oldu. Bebek muhallebisi gibi, yemesi çok rahat. Dün akşam mini kavanozda bal sirkesiyle denedim, o da tuttu. 

Sütün ısısını oda sıcaklığının (20 derece) altına düşürmemek gerekiyor. Sabahleyin kavanozu radyatörün üstüne aldım, iki saat sonra iyice tuttu.

Böylece probiyotik yoğurt elde etmenin kolay yollarını denemiş oldum. 

Sirke anasıyla da sirkeyle de oluyormuş. 

Armut sirkesinin anasıyla yapmıştım. Elma sirkesiyle de olur, bunu anladım. 

Ama en değerli sirke bal sirkesi olduğu için Sir’den yapılmış bal sirkesinin anasıyla mayaladığım yoğurt bence Peygamber Yoğurdudur, en değerlisi odur. 

Hani bilinir ya, sirke yapmak sirkeli suyla temizlik yapmak, sirkeye ekmek bandırmak, sirkeyi koklamak… Bunlar Peygamberimizin sünnetidir, gelenektir. Sirkeden yoğurt yapmak da buna dahil olsa gerek. Bu bağlamda düşünürsek bal sirkesiyle mayalanmış yoğurda Peygamber Yoğurdu demek hiç yanlış olmaz.

Eski Mısır’da Nil Nehri boyunca ve Kudüs’te kral olan Hz.Süleyman’ı da bu yoğurttan yemiş olarak kabul edebiliriz. Çünkü antik kaynaklarda bal yoğurdunun ilk üretildiği yer Keops Piramiti olarak görünüyor. Tanrıların Yemeği şeklinde çevirmişler adını. 

Oradaki peygamberleri de bizden saydığımız için, bu kültür böyle aktı geldi ve YOĞURT Türkçe bir kelime ise, Bal Yoğurduna Peygamber Yoğurdu demek içimden geliyor.

Sıhhatle afiyetle yeyin, bebelere yedirin, hastalara yaşlılara yedirin. Gençlik iksiridir, hücre yeniler, deforme olmuş kanserli hücreleri bertaraf eder. Vücut direnciniz artar, kolay grip olmazsınız.

Bal sirkesi anasıyla ilk mayayı elde ettikten sonra, onunla her yoğurt mayaladığınızda mayanıza bir çay kaşığı zerdeçal katmanızı öneriyorum. Bu tarif, İksir adını verdiği çay sirkesi anasıyla yoğurt mayalayan Turgut Terzioğlu’dandır. Mayanıza zerdeçal veya iki sapçık safran katarsanız, vücudunuzun direnci yükselir, kanserli hasta hücreler bile yenilenir.

Sirkenin şifası üzerine iki yeni bilgiye daha ulaştım. İlki sinüzite çare olarak, buharını burnuna teneffüs etmek:

Kiremit ısıtılır, üzerine sirke dökülür, buharlaşması sağlanır, hasta olan kişi sirke buharını burnuna çeker. Böylece sinüsleri rahatlar, iyileşir. Uzun süre tekrar sinüzit olmaz.

İkincisi, odaya sirke serpmek. Bunu eskiden bir ritüel şeklinde yaparlarmış. Nazar değdi de hasta oldu diye düşünülen hastanın odasına çağırılan nefesi kuvvetli dedikleri bir hoca çağrılırmış. Onun önüne bir bardak sirke konurmuş, hoca okuduğu duayı bardağa üflermiş ve okunmuş sirkeyi odaya serpermiş.

Halk arasında sirkenin şifası konuşulurken Peygamberimizin “Sirkeyi koklayın, odanıza serpin” dediği anlatılır. Böyle söylemler yukarıdaki iki örnekle de örtüşmektedir.

Bal sirkesi mayaladığım yoğurda Peygamber Yoğurdu adını koymak şimdi çok daha yerini buldu.  

Son olarak; sirkeyle ilgili ulaştığım son iki şifa bilgisinin kaynağı olan Zehra Reis’in  ataları Gülbahar Hatun zamanında Bağdat’tan ge(tiri)lmiş bir ailedir.

Mayana / 24.1.2023

Bu yazı yorumlara kapalı.