"Enter"a basıp içeriğe geçin

Genç Piyanistimiz Mertol Demirelli Dünya Üçüncüsü Oldu (3.5.2023)

2 Mayıs 2023 akşamı İspanya’da yapılan piyano yarışmasında dahi yetenek Mertol Demirelli oğlumuz dünya üçüncüsü oldu. Yarışmayı canlı yayın izleyen bir müzikolog olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim, oğlumuzun performansı diğerlerinden daha yüksekti. Jüri üçüncülük takdir etti. Bu onun katıldığı ilk dünya yarışması değil ama bu ölçekteki ilk dünya yarışmasıdır.

Üçüncülük başarısı Mertol Demirelli oğlumuzun gelecekte daha büyük başarılar göstereceğinin kanıtıdır. Yarışmanın linkini izleyenler bunu göreceklerdir.

Önümüzdeki yıl Türkiye’de ve dünyada birçok konser afişinde Mertol Demirelli Piyano Konseri duyuruları göreceğiz. Lütfen onun konserlerini takip etmeye başlayınız.  Bu arada Rizeli okurlarıma anımsatayım, Geçen yıl Mertol için Rize, Trabzon ve Giresun’da birer konser hazırlamıştık ve yoğun kar nedeniyle uçak seferlerinin iptal edildiği o hafta biz de bu konserleri iptal etmiştik.

            İspanya’nın Vigo şehrinde yapılan ve bu nedenle Vigo Piyano Yarışması olarak adlandırılan yarışmanın ardından Mertol Demirelli’nin çok değerli babası aşağıdaki yazılı açıklamayı müzik yazarlarına ve dostlarına gönderdi. Aynen köşeme alıyorum.

Sevgili Dostlarımız, Değerli Müzikseverler,

Başlangıcından itibaren çok ünlü piyanistlerden oluşturulan jürisi nedeniyle (Argerich, Freire vd) kısa sürede dünyanın en talep gören ve saygın yarışmalarından biri haline gelen, İspanya’daki Vigo Piyano Yarışması’nda 3. olan Demirelli, dün gece hepimize haklı bir gurur yaşattı.

Harika çocuk olarak sahnelerde görünmeye başladığı 6 yaşından (2002) bu yana, kimi ilkleri gerçekleştirmiş, yirmi yılı aşan sanat yaşamına, Ulusal/Uluslararası başarılar sığdırmış, kendi kuşağının en başarılı piyanistlerinden biri olarak hafızalarda haklı bir yer edinmiş 26 yaşındaki piyanistimiz, ödüllerine bir yenisini daha ekleyerek, kariyerinde emin adımlarla ilerlemekte olduğunu yeniden göstermiş oldu.

40 ülkeden 200’ün üzerinde başvuru yapan Piyanistten 38’inin, öneleme jürisi tarafından titiz uğraşlarla belirlendiği yarışma, 28 Nisan’daki açılış töreni ile başlamıştı.

İlk tur sonrasında, Yarı Finaldeki 24 yarışmacıdan biri olan Demirelli’nin, Liszt Dante Sonat çaldığı 30 Nisan’daki performansını, linkteki kaydın 49.dakikasından başlayarak (17 dakika süreyle) izleyebilirsiniz; 

https://www.youtube.com/live/5_W10twjt28?feature=share

Finaldeki 6 yarışmacıdan biri olan Demirelli’ nin, Chopin’in 4 Baladını arka arkaya çaldığı performansını, kaydın 1saat 6.dakikasından sonra (35 dakika süreyle) izleyebilirsiniz; 

https://www.youtube.com/live/DQkb6K23Awo?feature=share

(kayıtta bazı kesiklikler vardır).

Jürinin yer aldığı yarışma afişini de eklerde bulacaksınız. Afişte yer almasına karşın, Sayın İdil Biret, katılamamıştır. Kendisiyle çocukluğundan bu yana bağını koparmamış Demirelli için, Sayın Biret’in Jüride bulunması ayrı bir mutluluk ve güven kaynağı olacaktı…

            Bu ödülün gerisinde çok büyük bir emek vardır. Başta, emekleri asla ödenemez sevgili hocamız Sayın Oya Ünler Bayka ve çok özel eğitimleri alması için büyük çabalar harcayan Sayın Işın Metin nezdinde tüm emeği geçen eğitimcilere, yazılarıyla büyük katkı sağlamış olan Sayın Evin İlyasoğlu ve Sayın Şefik Kahramankaptan nezdinde tüm yazarlara, konser imkanları sağlamış, bir Eskişehirli de olarak hep gurur duyduğumuz Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ve Değerli Şefi Sayın Ender Sakpınar, Sayın Yeşim Gürer Oymak (İKSV), Sayın Canan Aydoğan (önceki-Akbank Sanat), Sayın Ayşe Sipahioğlu (önceki-Maltepe TSKM) ve Sayın Selma Yağcı (Merfest) nezdinde kurumların Sanat Yöneticilerine, ülkemizin Değerli Piyanistleri Sayın İdil Biret, Sayın Gülsin Onay, Sayın Fazıl Say ve Sayın Hüseyin Sermet nezdinde tüm Klasik Müzik Camiasına, desteğini her daim hissettiğim kadim dostum Sayın Zerrin Zehra Takaç nezdinde tüm dostlarımıza ve müzikseverlere ve ufkumu açarak benim, dolayısıyla da torununun yetişmesindeki muazzam katkısı nedeniyle babam rahmetli Öğretmen Mehmet Demirelli’ye teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz.

Ödülün, piyanistimizi daha yoğun bir sahne yaşamına yönelteceği görülmektedir. Kendisine sağlık, mutluluk ve başarı dolu bir yaşam diliyoruz.

Saygılarımızla, / M.Erkan Demirelli /3.5.2023

Ben de bir müzik eğitimcisi ve bir müzikolog olarak, çocukluğundan beri yakından tanıdığım Mertol Demirelli’nin başarılarını büyük bir heyecanla takip ediyorum. Daha okula başlamamıştı, Türkiye Polifonik Korolar derneğinde çocuk korosuna geliyordu. Sonra İstanbul Festivalinde, İdil Biret ile beraber ikili piyano konserinde Ankara’dan onu alkışlamaya gittim, Aya İrini salonunda ailesiyle birlikte protokolde en ön sırada dinledim onu. Önceki yıl Eskişehir konserinde de Ankara’dan gittim, alkışladım. Böyle çok gurur verici konserler yaşattı bize. Bilkent Sahne Sanatları Fakültesinin konser salonunda da çok alkışladım onu.

          

  Gazi mahallesindeki evlerinde bir gün misafir oldum, pentatonik çocuk nazlatmaları üzerine Kodaly Metoduyla özgün bir çalışma yaptık. Ne verirsen hemen alıyordu, hafızası kadar matematiği de kuvvetliydi. Ona verilen emek boşa gitmez, bunu gördüm.

            Babasının yazılı açıklamasında hepsine teşekkür ettiği değerli öğretmenlerine baktığımızda tamamen Türk eğitimcileriyle yetiştiğini görüyoruz. Ayrıca eklemeliyim, özellikle babasının özveriyle ona nasıl kanat gerdiğinin yakın tanığıyım.

            Mertol Demirelli Ankara’nın oğludur. Ankara konserinde onu kapıda Ankara Marşıyla karşılayacağım, Rize’de veremediği konserin anısına ona Rize’de iptal ettiğimiz konserin afişini vereceğim.

            Yolun açık ufkun geniş olsun Mertol. Seni yürekten alkışlıyoruz.

            Mahiye Morgül / Son güncelleme 6.5.2023

Bu yazı yorumlara kapalı.