"Enter"a basıp içeriğe geçin

Canavar Maskesiyle İngilizce Öğretiyorsak Bunun Sonuçlarını Ne Olarak Görürüz? 12.9.2019

Canavar maskesiyle İngilizce öğretiyorsak çocuklarımızı birbirini ve kendini hayvanlar gibi boğazlarken görürüz, evet!

Yeni ders yılında MEB’in dağıttığı İngilizce kitaplarında değişen ne var diye göz gezdirdim. Çocukları vahşi rollere sokan öyle dramatizasyonlar var ki, gözlerime inanamadım. Çocuğu vahşi hayvan rolüne sokmak için bir de “maske” tekniğini kullandırıyor. Çok haince.

         Geçen yıl kullanılan İlkokul 2.sınıf kitabında MOMO maske yapımı vardı, aynen duruyor.  Gramer olarak sadece insan için kullanılan muktedir olma (can) fiilini hayvanlarla öğretme, vb hatalar da aynen duruyor.

Çizgi film karakterlerini canlandırmalar ağırlıkta. Gerçek hayattan kopuk, “Post Truth” tanımına oturuyor. Boş yalanlarla sanal ve vahşi yaratıklardan bir dünya kurmuşlar çocuklara.  Hatta istediği zaman görünemezlik özelliği olan yeni sürüm sanal karakterler bile var. Bu yaratıkların maskelerini çocuklara takıp o şekilde dramatizasyon yaptırılıyor, böylelikle girdiği karakterin rolünü benimsemesi sağlanıyor.

Çocuklar maskesini taktığı yaratıktan rol kapar. Eğer canavar rolünü dramatize ediyorsa (canlandırıyorsa) çocuk onun gibi saldırgan taklitler yapacaktır. İşte asıl tehlike bundadır.

Drama pedagojisi bilmeyenlerin elinde “Maske” tekniği kullanan bir kitap çok tehlikeli bir araç olabilir.  Buna örnek için 2.sınıf İngilizce kitabında verilen MOMO (ÖCÜ) maskesini ele alalım. Çocuk yaptığı maskeyi yüzüne tutacak ve arkadaşına bu rolde doğaçlama bir şeyler söylemesi lazım. Ne diyebilir, düşünelim; “Ben öcüyüm, akşam seni yemeye geleceğim”. Ya da bu çocuk internetten indirecek “momo” filmini, oradaki konuşmaları ezberleyecek, ya da internetten “momo hikayeleri” okuyacak, “Yaramazlık yaparsan annen seni bana verecek, seni yutacağım” gibi eğitsel olmayan cümleler kuracak. Yani, çocuk bu cümleleri İngilizce olarak söylese de yanlıştır Türkçe olarak söylese de yanlıştır. Benim insanım devlete o kadar güvenir ki “Kitapta vardı ben de yaptırdım, sakıncalı bir şey olsaydı kitapta olmazdı” der.

Yeni ders kitaplarında bir de yönerge denilen emirleri veren, aralarında insanmışlar gibi diyalog kuran sanal karakterler dönemi başladı. Öğrenci gaipten emir alıyor, gerçek hayatta var olmayan yaratıklarla konuşuyor, vahşi yaratıklarla senli benli konuşuyor, onlardan emir alıyor, vb.

 İngilizce 3.sınıf kitabı bu açıdan iyice uçtu bu sene. Ana kahraman olarak baştan sonuna kadar öğrencinin muhatap olduğu dört kahraman var; iki çocuk, bir kız  (Mary) bir erkek (Jack), maymun (Monkey Meey), Kanguru (Kango), canavar (Monster Moo), timsah (Croco). Bu karakterler için kitabın arka sayfalarında hazırlanmış maskeler var; şu demektir, korku sahnelerini dahi bu maskelerle oynayacaklar.

 Örneğin, öyle bir timsah sahnesi var ki, kocaman bir canlıyı yutmuş da karnı şişmiş gibi ve fotoğrafın açısı öyle ki bu resme bakan çocuk kendini timsahın arkadaşı olarak görür; yani timsahın arkadaşı olma rolü verilmektedir. Bir de timsah Croco diğerlerine “Gelin beraber yüzelim” diyor! Bu açıklamalardan sonra şimdi İngilizce 3.sınıf kitabına bakalım:


Özetle, görsel teknikler kullanılarak çocuklara vahşi roller yükleniyor.

Bu kitaplar aracılığıyla çocuklar saldırganlaşıyor, vahşileşiyor; öğrenci intiharları ve akran zorbalığı, şiddet sarmalı kendini üretmeye artarak devam edecek. İngilizce 3.sınıf kitabında mavi balinalar ve daha başka sıkıntılar var.

Okurlarımız anımsayacaktır. Geçtiğimiz yıl Talim Terbiye Kurulu Başkanı A.Durmuş bana, yazılarımda “Bu ders kitapları çocukları insan ruhlu değil vahşi ruhlu yetiştiriyor” dediğim için kendisine hakaret ettiğimi iddia ederek dava açmıştı ve ben mahkemede “Bu eleştiride hakaret yoktur. Kaldı ki kamu yöneticileri eleştiriye açık olmalıdır” gerekçesiyle beraat etmiştim.

Şimdi, vahşet öğretimine yeni boyutlar eklendiğini görüyor ve yineliyorum. Bu kitaplarla eğitim vahşi bir nesil yetiştirmek demektir. Yeni Talim Terbiye Kurulu Başkanını ve Milli Eğitim Bakanını bu kitapları okullara dağıttığı için istifaya davet ediyorum.

Sevgili velilerimizi aklını kullanmaya, “Bu kitapları istemiyoruz, bunları kullanmıyoruz” demeye davet ediyorum.

Uçan çizgi karakterlerle beraber çocuğun aklı da uçar…

İngilizce 4.Sınıf kitabında uçan çizgi karakterleri görünce çocuklarımızın nasıl bir kuşatılmışlık içinde olduğunu anlıyoruz. Bunları taklit etmeye kalkan çocuk ancak ölüme uçar.

Çocuklarımız bu şekilde ya canavarlaşarak birbirine saldıracaklar ya da uçarak ölecekler… Çocuklarımız bu iki seçeneğe mecbur ediliyor, bu şekilde bir son’a sürükleniyor. 

MEB parlamento dışı bir atanmış tarafından yönetilmeye başladığı iki yıldan beri, yani ilkokul kitaplarına mavi balina ölüm oyunu sembolleri girmeye başladığı 2017’den beri 600’den fazla evladımız ya kendini ya arkadaşını  ya da ailesinden birini öldürdü, yani ya mavi balina oyununa sürüklenip boşluğa bıraktı kendini, ya da momolu ölüm oyununa sürüklendi, ya da kendini satana kaptırıp ölüme uçtu…

Maskeli baloda ders yapıyor çocuklarımız. Gerçek değil gibi ama başka bir gerçekle yüz yüzeyiz şimdi.

Ve biz anne babalar, bu ders kitaplarında gizlenen tehlikeyi görmüyor ve “Alın yeni kitaplarınızı, verin eski ders kitaplarımızı,  evlatlarımız artık ölmesin!” demiyorsak, şairin dediği gibi kabahatin çoğu bizde be kardeşim!  

Görelim artık: Her geçen yıl daha fazla çocuğumuz canavarlaşacak ve daha fazla evladımız kendini veya arkadaşını öldürecek…

Ve; altıncı sınıfta çocuğu olan veliler, dikkat! Türkçe kitabınızda (Ekoyay, s.107) “İnsansı Robotlarla Tanışalım” okuma metni içerisinde yer alan robotun elleri satanist işareti veriyor, lütfen dikkatle bakın.

Bu kitaplara dur demek için daha kaç çocuğumuz intihar ederek ölecek!

Mahiye Morgül

12.9.2019 /Rize

Bu yazı yorumlara kapalı.