"Enter"a basıp içeriğe geçin

Rizeli Olmak Böyle Güzeldir 16.9.2019

            Rizeli Olmak Böyle Güzeldir

Rize Belediye Başkanı Sayın Rahmi Metin’in özel kaleminden rica ettiğim randevu gerçekleşti ve Pazartesi günü kendisiyle bir saat görüştüm. Konumuz eğitimdi, Rize’nin bilim tarihiydi, ders kitaplarıydı.

Sosyoloji ve Siyaset Felsefesi eğitimi almış bir başkanımız var. Bu birikimine güvenerek kendisinden randevu talep etmiştim ve tahminimde yanılmadım. Kendisine götüreceğim öneriye açık olacağını tahmin ediyordum, öyle de oldu.

Eğitimde gelinen nokta yüz ağartıcı olmaktan çok uzaktadır, bunu herkes görüyor. Rize’nin başarısı da çok gerilerde. Gerçi bu ders kitaplarıyla başarılı olmanın da bir anlamı yok.

Özel şikâyetimi de konuştuk bu arada; Rize’de yerel şiveyle yazılı tişörtler… Buna çözüm belediyenin işi değildir elbette, ancak örnek oluşturmak üzere belediye çalışanlarının bu gibi yazılı tişörtler giymemesi yönünde bir örnek tutum gösterilebilir.

Asıl konumuz Geometri gibi önemli Fen konularının okullarda ya hiç, ya yanlış, yahut da çok az öğretilmesi nedeniyle geleceğe ilişkin kaygılarımızdı. Sınavlara yönelik olmayan ve kendisi için bilim öğrenmek isteyen ilgili aile çocuklarıyla 1970’lerin lise kitaplarıyla ücretsiz grup dersleri yapabileceğimizi konuştuk. Sonuçta Belediye Gençlik Merkezinde böyle bir gönüllü çalışma başlatabileceğimizin sözünü aldım. Şimdi, Gençlik Merkezi müdürüyle ayrıntıları konuşmak üzere buluşacağız.  

Bu görüşmede benim için hoş bir şey daha oldu, okurlarımla paylaşmalıyım. Başkan Rahmi Metin Rize’nin Kale Mahallesinde büyümüştü. Kaleyi kimin yaptırdığını söyledim, şaşırdı. Çünkü bu bilgi kaledeki tabelada yer almıyor. Kaleyi kimin yaptığını yazmak yerine kaleyi Cenevizlilerin kullandığını yazmışlar. Milet Kralı Büyük Oğuz Beyi Eubadore Mitridate’nin adı hiç geçmiyor. Nasıl yazılsın ki? Roma’ya karşı kırksekiz yıl dişe diş savaşan kralımızın adını tarihten ve hafızalardan silme cezası verdi, onu tarihten silmek için tarihi sıfırladı, Milat ilan etti Sezar.

Tıp tarihinde çok önemli bir yeri var bu kalemizin, tarihte yazılı ilk ilaç reçeteleri buradan Roma’ya yağmacı Roma komutanı Ciniuz Pompeius tarafından ganimet olarak götürülmüştür. Mozart’ın Mitridate Re Di Ponto operasının konusu olan kralın ilk sevdası Emine’ye mektupları da ganimet götürüldü.

Bunların yazılı olduğu kaynakları sordu bana. Kale ile ilgili bilgilerin yer aldığı tarih profesörü Murat Arslan’ın kitabının adını söyledim, internetten indirip bakacak.

Kitabın kendisi bende var, Mayana Kültürevimde, götürüp göstereceğim. Önceki yıl Çay TV programımda kitabı elimde tutarak onu anlatmıştım, videosu yayındadır.

Rahmi Beyin kitabı görünce heyecanlanacağını biliyorum, çünkü Kale Mahallesinin adı bu kitapta geçiyor, sayfasını açıp göstereceğim. Çünkü kendisi de aynı mahallede büyüdü!

Hayat böyle güzel sürprizlerle güzeldir.

Rizeli olmak da böyle güzeldir, iki bin yıllık bir tarihin üzerinde dünyaya geldiğini öğrendiğin zaman öyle heyecanlanırsın!

Tıp tarihinin merkezinde yaşadığını öğrendiğin zaman daha bir heyecanlanırsın!  

Ve o zaman, bilim eğitimine tutkulu aileleri de burada bulacağının ümidi doğar!

Mahiye Morgül

17.9.2019 /Rize

Bu yazı yorumlara kapalı.