"Enter"a basıp içeriğe geçin

4 YILLIK ANAOKULU MÜFREDATINA GEÇTİK BİLE 17.4.2020

sene  anaokulunda çocuğu olanlar farkındalar  mı? 

Ses temelli ık’laya tıs’laya kekeleye kekeleye çocuklara okuma öğretildi. Kas gelişimleri geriden geldiği için herhalde önümüzdeki seneyi de yazmaya ayırırlar, göreceğiz.

Anlıyorum ki 4 yıllık anaokulu projesi bu sene başladı, halka duyurmadılar bile. 

4 yıl okuma yazma, toplama çıkarma, oyun, boyama, ile sınırlı bir müfredata geçiyorlar, İngiltere’de gördüğüm buydu. Dört işlemle matematik yani muhakeme problemleri hiç verilmeyecek, iyice içi boşalacak.

Ankara’da pilot okul seçtikleri ilkokullara hani kamyon kamyon oyuncak yığdılar, duvara tırmanma sporu bile koydular, yazmıştım. Biri de benim yanımdaki Kent Koop ilkokuluydu. Oyuncaklar atıl kaldı, programı başlatamadılar demişti öğretmen arkadaşlarım. Onlar kendi sınıflarında hemen kullanılacak zannettiler. Oysa 6 yaş anaokulu ile başlayan program için geldi onlar. 

Sinsice 4 yıllık anaokuluna geçirildik. Sıra sınıf öğretmenliğinin tasfiyesine geldi.  Çünkü okuma yazmayı öğreten, zihinsel toplama çıkarmayı da öğreten, yeni anaokulu müfredatını uygulayan ANA OKULU ÖĞRETMENİ yetiştirildi bile.

Korona darbesiyle üzeri örtülen daha çok şey var. İnternetten sertifikalar yağacak. 

Örnek işte, basketbolcu Hidayet oğlumuz ABD’de hidayete erdi, basketbol sertifika piyasasını açtı, antrenörlük kursunun dijital paketlerini yaptı, 1 yıl internetten, 2 yıl anlaşmalı özel üniversiteden kurs, sonra 1 yıl da uygulama, eşittir 4 yılda antrenörlük eğitiminin piyasacı modeli. Dünyada ilk bizde diye reklam ediliyor. Sıra diğer futbol alanlarını dijitalleştirmekte.

Bunu dijital paketleri diğer alanlara taşıyın, 4 yıllık Anaokulu öğretmeni yetiştirmeye taşıyın, göreceksiniz ki toplam eğitimi yine 4 yıl sürüyor. Fiilen YÖK kapanır, giriş sınavları da kaldırılır, değil mi? Hepsine sıra gelecek.

Siz ey sınıf öğretmenleri, Ankara’da İstanbul’dakiler, Eğitim İş’liler Sen’liler, ilkokul ders kitapları yazmaya sizi suç ortağı edenlerin tuzağına düştünüz, bütün masraflarınızla apaçık ortada kaldınız bile. Siz de yoksunuz artık, Hidayete erenler dönemi geldi. 

 Yani artık sınıf öğretmenliğinin gereği kalmadı, ontolojik nedenle ortadan kalkıyor.

Sevgili sınıf öğretmeni arkadaşlarım,

Apartman komşum 6 yaşındaki Şavşatlı Doruk (bahçemizde davullarla 23 Nisan provası yapıyoruz) Rize’de devlet okulunda ses temelli okuma öğrendi. Mart’a kadar okumayı söktü.  Ankara’da özel bir okulun ana sınıfında okuyan tanıdığım bir çocuk da aynı şekilde okumayı söktü. Hem de tıpkı dava açtığımız 1.sınıf Türkçe kitabındaki gibi onlara ELLE yazdırdılar okuttular, anlamını da çocuğun kendi poposuna vurarak öğrettiler.

Anlıyorum ki 4 yıllık anaokulu projesi bu sene uygulandı ve bunu halka duyurmadılar bile. 

4 yıl boyunca okuma yazma, toplama çıkarma, oyun ve boyama ile sınırlı bir müfredata geçiyoruz. İngiltere’de 20 yıl önce gördüğüm buydu. İngiliz çocukları İran’dan gelen çocukların arkasından nal topluyorlardı. Artık bizde de dört işlemle matematik yani muhakeme problemleri hiç verilmeyecek, derslerin içi iyice boşalacak.

2019 yılında Ankara’da pilot okul seçtikleri ilkokullara kamyon kamyon oyuncak yığdılar, duvara tırmanma sporu bile koydular, yazmıştım. Biri de benim yanımdaki Kent Koop ilkokuluydu. Oyuncaklar atıl kaldı, programı başlatamadılar demişti öğretmen arkadaşlarım. Onlar kendi sınıflarında hemen kullanılacak zannettiler. Oysa 6 yaş anaokulu ile başlayan program için geldi onlar. 

Sinsice 4 yıllık anaokuluna geçirildik bile. Şimdi sırada sınıf öğretmenliğinin tasfiyesi var. Çünkü okuma yazmayı öğreten zihinsel toplama çıkarmayı da öğreten anaokulu müfredatını uygulayan ANA OKULU ÖĞRETMENİ yetişti bile.

Paraya tapanların şirketleri (İlahiyatçı Cemil Kılıç’ın deyimiyle şirk’leri) 2006 yılında Mesleki Yeterlilik Kurumunu bunun için kurmuştu. Sertifika piyasasına atılmadık meslek bırakmadılar demeye kalmadan dijital piyasayı kurdular. Drama gibi grupla iletişime dayalı meslekler de biter, evde drama olmaz, Drama kurslarına sertifika yeterliği hazırlayan hocaların kürsüleri de kapanır, geçmiş olsun. Kamera karşısında ders anlatmanın “didaktik” kursları revaçta artık.  Dijital sistemin egemen şirk’etleri didaktikçi kızlar arıyor şimdi.

Egemenlik küresel dijital patronlara geçti, Ulusal Egemenlik Bayramı da onların buyurduğu kadar kutlanacaktır, biliyorsunuz.

Bizim apartman bahçemiz var, orada kutlayacağız. Açılışta 6 yaşındaki Doruk bize günün anlamı üzerine 1972’nin Türkçe kitabından “23 Nisan geldi, sınıfımızı süsleyeceğiz” parçasını okuyacak. Artık okuma yazmanın 6 yaşında başlatıldığının belgesidir; 4 yıllık anaokulu sistemine geçiş verildi demektir.

Mahiye Morgül /17.4.2020

Bu yazı yorumlara kapalı.