"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sahile Asma Dikiyoruz 13.8.2021

Sahilimize Asma Dikiyoruz

Rizeli köşe yazarı olarak Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Beye elektronik posta olarak gönderdiğim aşağıdaki mektubu okurlarımla paylaşmak istiyorum.

Sn.Aydın Bilsel Beyin Dikkatine

Merhabalar Aydın Bey,

İslampaşa ve Portakallık mahallesinin deniz kıyısında yerel meyvelerimizi yaşatmak üzere bir çaba içerisindeyim. 

Terkedilmiş bahçelerde sahile taşınmak için ilgi bekleyen üzüm asması, nar, karayemiş, portakal gibi meyvelerimiz var. Atletizm sahasının demir parmaklıklarına yerli kokulu üzüm asması vermeyi düşünüyorum.

Sahanın denize bakan duvarına arka taraftan daldırdığım on kadar çelik tuttu, filizlendiler. Şimdi yola bakan tarafa dikmeyi düşünüyorum. Ancak kenar boyunca yerde çimento karılmış olduğu için, yer yer çakıl atıldığı için burada kök daldırma sorunu var.  İhtiyacımız olan birkaç noktada topraklı alan açılması için size yazıyorum.

Park Bahçeler müdürlüğünde ekip başı ziraatçı Hatice Kazancı’yla da konuştum; bu çakıllı kenara topraklı dikim odacıkları açılması işinin sizin onayınızla  olabileceğini öğrendim. Bu konuda yardımcı olmanızı sizden rica ediyorum. 

Size daha önce ziyarete geldiğimde Rizeli Kuvvacıların Afişini hediye getirmiştim, toplantıdaydınız ve sekreterinize bıraktım, eminim size vermiştir. Beni oradan hatırlayabilirsiniz. Çayınızı içmeye geleceğim.

Çocukluğum Portakallık mahallesinde sahilde geçti. Ağaçların altından gün batımı manzarasında keman ve ud çalarak büyümüş ve müzik öğretmeni olmuş birisi olarak, şimdi 72 yaşımda sahili ağaçlandırmaya verdim zamanımı. Genetiğiyle oynanmamış meyvelerimiz var, özellikle karayemiş çeşitlerimiz ve turunçgiller için özel çaba gösteriyorum. 

Turunç meyvesinden tarihte bütün mikroplu hastalıklara ve zehirlenmelere karşı panzehirin Rize’de yapıldığını öğrendikten sonra bu konuya hassasiyetim arttı. Rahmi Beyle de konuştum, yeşil alanlarımıza süs bitkisi olarak da dikebileceğimizi söyledi, böylece yerli turunç fidanları yetiştirmeyi iş edindim. Aşılı turunç fidanları yetiştirmemiz dört yılı bulacak. Kalem aşı alacağımız yerli turunç ağaçlarının bahçelerini tespit ettim, beş yerde var, iki ağaç da Kale mahallesinde, Kale’nin hemen altında var; biri merdivenleri çıkarken mezarlıkların köşesinde belediyeye ait yerde, diğeri merdivenler bitmeden Kösoğlu bahçesinde. 

Kale çevresinde turunç bulmak beni ayrıca heyecanlandırdı, çünkü MÖ.63’de bu kaleden kralımızın el yazması ilaç reçeteleri, Sezar’ın üzerimize saldığı yağmacı Pompeius tarafından Roma’ya savaş ganimeti olarak götürüldü. Kralımızın resmi sıfatı VI.Mitridate Eubadore diye geçer, halk arasında adı Mohti Oğuz idi. Mitridatikom Panzehiri adıyla tıp tarihine giren panzehir onun buluşudur. 

Kalenin 2 bin yıldan beri açılmayan bölümleri olduğunu düşünüyorum; At Meydanından kaleye geçit var derlerdi, geçitin ulaştığı noktada havalandırma bacasının altında ona ait birşeyler olması lazım. Muhtemelen antik tarihte “Santor” adıyla geçen başı insan şeklinde kanatlı at figürü duvarda olacaktır, ya da duvarda Mitra (boğayı yenen kral) kabartması olacaktır.

Değerli Aydın Bey,

Atletizm sahasının kenarında asma kökleri daldıracağımız toprak alan için sizden ricam vardı. Bağışlayın, konu uzadı. 

Paraşüt sahasının deniz kıyısına bir ay önce diktiğim 20 kadar yalı karayemişi tuttu. Bunlar büyüdükçe sahilde toprak kaybını da önleyecektir. Bu arada, Rize’de 14 çeşit karayemiş tespit ettim, köklendirmeye başladım.  

Portakallık sahilimizde yapımı devam eden Botanik Bahçesi içinde bir bölüm KARAYEMİŞLİK (14 çeşit), bir bölüm ARMUTLUK (26 çeşit), bir bölüm TURUNÇGİLLER (15 çeşit), hatta bir bölüm Narlık (sahil meyvesidir!), vb yerli meyvelerimiz olacak diye hayal ediyorum.

Bahçelere koyacağımız tabelalarda meyvelerin adlarını, dikim tarihini, kimlik gibi yazmalıyız. “Dalından alıp yemek serbest, poşete koyup eve götürmek yasaktır” uyarısını yapmalıyız.

Mahalleliler olarak, Rizeli şehit ve gazilere bir dua göndersinler, başka şey istemeyiz.

Selam ve saygılarımla.

Mahiye Morgül

Bu yazı yorumlara kapalı.