"Enter"a basıp içeriğe geçin

Soğanın ve Suyunun Şifası (13)

Ayağımızda tüm vücudumuzla temas halinde olan 7 binden fazla sinir bulunduğu düşünülürse çorabın içine bir soğan dilimi koyup uyumak denemeye değer.

Ayak tabanına soğan dilimi: Ayakaltına soğan koyup uyuduğunuzda soğan, tüm vücudunuzu temizlemeye başlar. Vücudunuzdaki bakterileri ve mikropları emer ve ayaklarınızdaki cilt çok ince olduğundan, iyi bakteri ve kimyasallar kanınızda daha hızlı emilir. Bu şekilde, soğan kanınızı da temizler ve tüm bunları siz uyurken yapar. Yatmadan önce çorabınıza bir soğan koyarsanız soğuk algınlığından daha çabuk kurtulursunuz.

Doğal bir antibiyotik ve antibakteriyeldir. Ayağınızın altında kokuya sebep olan bakterileri ve kaşıntıya sebep olan mantarları yok eder, ayak kokusunu ortadan kaldırır.

Sirkeli soğanla nasır tedavisi: Önce bir dilim soğanı sirkeye batırın ve ardından ayağınızdaki nasırın üzerine koyun. Daha sonra çorabınızı giyip yatın.

Sirkedeki asetik asit ve soğandaki sülfürik asidin birlikteliği, nasırın kabuğunu yumuşatmaya yardımcı olur. Daha sonra bir sünger taşı veya ayak törpüsü kullanarak nasırın üzerindeki deriyi soymayı kolaylaştırabilirsiniz.

Kulak ağrısına soğan cücüğü: Soğanın ortasındaki taze kısım uygun şekilde kesilerek alınır, ince kısmı kulak deliğine gelecek şekilde kulak kepçesine yerleştirilir. Tülbentle kulağın üzeri bağlanır, akşamdan sabaha ağrı geçecektir.

Kulak çınlamasına soğan suyu: Soğan suyu elde etmek için önce iki büyük baş soğan kalınca rendelenir, tülbentle sıkılır, suyu kavanoza alınarak dolapta kullanıma hazır bekletilir.

Soğan suyuna daldırılan ucu pamuklu kürdan kulak deliği içinde dolaştırılır. Kulak çınlamasına ve kulak ağrısına iyi gelir. Faydası görülene kadar günde iki kez tatbik edilir.

Öksürüğe ballı soğan suyu: 2 kaşık bal 2 kaşık soğan suyu karıştırılarak küçük kavanozda dolaba konur. Sabah akşam birer çay kaşığı dört gün süreyle içilir.

Öksürüğe bıldırcın yumurtası: Bir su bardağında bir tane bıldırcın yumurtası, bir kaşık balla çırpılır, üzerine bardak dolana kadar ılık süt eklenir,  içilir. 15 gün sabahları aç karnına her sabah tazesi yapılır. İyileştikten sonra 10 gün daha devam edilir. Üç ay daha, ayda bir kere 10 günlük kür yapılması önerilir.

Zayıflamak için zencefil suyu: Her yemekten yarım saat önce bir bardak kaynatılmış zencefil suyu içmek insanı zayıflatır. 

Kesik yarasına kızılağaç filizi: Baharda yeşeren kızılağacın tepe filizleriyle yapılır. Dalın ucundan en taze 3 yaprak alınır, ezilir/dövülür ve kesilen yere sürülür. Kesikten akan kan durur ve 1 saatte kesiği kapatır.

Eskiden köylerde tentürdiot yokken kadınlar orakla ot biçerken eli kesildiğinde anında bu tedaviyi yaparlardı.

Mahiye Morgül /

Bu yazı yorumlara kapalı.