"Enter"a basıp içeriğe geçin

Mahkemeye Çıktım 6.11.2019

Mahkemeye Çıktım

Mavi balinalı ders kitaplarıyla mahkemelerde karşı karşıya geliyorum. Ben onlara suç duyurusu yapıyorum, onlar bana ticaretimizi engelleyemezsin diyerek dava açıyor.

6 Aralık Cuma günü mahkemeye çıktım. Tutanaktan alıyorum:

Sanığa soruldu: “…. Yayınevini ticari zarara uğratmakla suçlanıyorsunuz, ne diyeceksiniz?”

Sanık Sorgu ve Savunmasında: Ben eğitimci yazarım, tüccar değilim, rakip değilim.

Milli Eğitim Bakanlığının yayınlamış olduğu Matematik 1 ders kitabına da suç duyurusunda bulunmuştum. Bir grup arkadaş ile birlikte bu kitap hakkında suç duyurusunda bulunarak kitabın yayından kaldırılmasını sağladık. 2017 Türkçe 1.sınıf okuma yazma kitabına da mavi balinalı görseller mavi balinaları öven yazılar nedeniyle suç duyurusunda bulundum.  Bu kitapta bulunan diğer bazı yanlışlardan dolayı da suç duyurusunda bulunduk. Hayali yaratıklar çocukların beynine işlenmekte, “elle” sözcüğü ile başlayan okuma öğretme yöntemi çocukların apış aralarını ellemek ile devam etmekte, başlayan böyle bir süreç söz konusuydu. Bu tehlikeler nedeniyle bir özel yayınevini bundan muaf tutamazdım. Çok yakınım çocuklar vardı bu kitapları kullanan. Suç duyurusu yapmak durumunda kaldım, yazarı olduğum odatv’de bu suç duyurusunu yayınladım. Ticari hiçbir maksadım yoktur.

Çocukların 2017 yılından beri artan intiharları bu sürece bağlıdır. Benim kendi öğrencilerim arasında da intihar edenler bulunmaktadır. Ben Batıkent’te yılların öğretmeniyim. Burada da intihar eden çocuklar oldu ve ben bunlardan çok etkileniyorum. Milli Eğitim Bakanımızın “damarlarında nano robotlar dolaşan nesiller yetiştireceğiz” açıklamasından sonra endişem daha da artmıştır.

Şikâyetlerimizden sonra bu kitaplar yayından kaldırıldı. 2017 yılı basımı Türkçe ve Matematik kitaplarında (….) şirketinin elemanlarının isimleri geçmektedir. Bu yayıncılık da aynı malzemeleri kullanmaktadır. (….) yayıncılığın kitaplarında satanist semboller bulunmaktadır, bu da toplu intiharlara neden olabilecek bir durumdur. Her ne kadar (…) Yayınevi bizi eleştirdikten sonra yayınlarımız düştü demekte ise de bu doğru değildir. Yeni baskılar yaptılar bu yeni baskılarda sembollerini abartarak kullanmaya devam ettiler. (…..)’de bir okulda kullanılmakta olduğunu bilmekteyim.

Sonuç olarak suçlamayı kabul etmiyorum. Yeni ders kitaplarında mavi balinaları gördükten sonra endişem daha da artmıştır. Ayrıca savunmamı yazılı olarak da hazırladım.  Savunmam ile bir adet flaş belleği sunuyorum, talimata eklenmesini istiyorum, dedi.

Sanık Vekilinden Soruldu: Savunmaya aynen katılıyoruz. Ayrıca yazılı olarak beyanda bulunuyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi Teknoloji Bağımlılığını Araştırma Meclis Komisyonu sonuç raporunda 150 şüpheli intiharın mavi balina bilgisayar oyunundan kaynaklı olabileceğine ilişkin tespitler bulunmaktadır. Mahkeme gerek görürse bu raporu da isteyebilir, dedi.

……

Talimatla alınan yukarıdaki ifademde mahkeme sekreterinin üslubuyla cümle dizilişleri böyle oldu, okurlarımdan özür diliyorum.

13 Şubat’ta İstanbul’da bir mahkeme daha var. Orada, yayınevinin basım tarihi koymadığı, kaç adet bastığının belirsiz olduğu ve MEB’den onaysız okullara dağıtım yaptığını görecek hakim bey.

Beraat alırım, tamam da… Mavi balinalar çocuklarımızı yutmaya devam ediyor…

Annelere sesimi duyurmak için daha ne yapmam lazım; yüreklerin kulakları sağır…

Yürekleri kilitlenmiş annelerin, açmak için bir ulu akıl lazım.

Mayana

Bu yazı yorumlara kapalı.