"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ömer Turna’ya Açık Mektup 8.11.2019

Ömer Turna’ya Açık Mektup.

Sayın TEV Ankara Şb Bşk. Ömer Turna,

Sizinle hemşehriyiz ve aynı yüksek okuldan mezunuz, ben size abla düşüyorum.

Kanal-B ekranında 8 Aralık 2019 Pazar sabahı yaptığınız programda MEB’nın son açıklamalarıyla içine düştüğünüz karamsarlığı anlattınız, eğitimde olanlara akıl erdiremediğinizi söylediniz. Bu kararlar nerede nasıl alınıyor, anlamıyorum, dediniz.

Ekran alt yazısı “Sıra Vakıf Liselerinin kapanmasında mı?” olmalıydı.

Sizin eğitimde bunca deneyimli bir kişi olarak halkın karşısına çıkıp karanlık tablo çizmeye, “MEB bu kararları nasıl alıyor hiç anlamıyorum” demeye hakkınız yoktur. Ziya Selçuk’un 2004’den beri SPAN Amerikan eğitim danışmanlarıyla beraber eğitimin piyasaya devredilmesi projesinde çalıştığını bilenlerdensiniz. Gazi Eğitim Fakültesinde Çoklu Zekâcı kadrolar dağıtılırken oralardaydınız, haberinizin olmaması mümkün değil.

Ve benim mevcut ders kitaplarına davalar açtığımı biliyorsunuz, MEB’in 2017 Mavi Balinalı Matematik ve Türkçe kitaplarını EDAM (2004) Şirketinde (3 bin elemanı var)hazırladığını da bilirsiniz. Ders kitapları piyasası kuruldu, robot piyasası kuruldu, tablette okuma yazma piyasası geliyor ve şimdi, ikmale kalan öğrenciye piyasada sınav ve lise dersleri için seviye belirleme sınav şirketleri piyasası gelecek, bunun için tüm anlamadığınız o zikzaklar. Son sınıfı gidip özel Temel Lisede okuyan öğrencilerinizden şikâyet ettiniz. Demediniz ki şu lise fen programı böyle öğretilmez bari kendi lisemizde eski fen müfredatını öğretelim de öğrenciler Temel Liseye kaçmasın. Bu bile sizi kurtarabilirdi.

Kamucu eğitim atılıyor, küresel şirketlere para kazandıracak açık lise eğitimi geliyor, çoğu gitti azı kaldı. Bunun için partili olmadığı halde eski görevini tamamlasın diye Ziya Selçuk bakan yapıldı.

Pazar sabahı Kanal B’de onca eleştirdikten sonra bekledim ki Ziya Selçuk’u istifaya davet edeceksiniz, etmediniz. Olan biteni anlamakta zorlanıyoruz dediniz. İnanmıyorum, siz anladıklarınızı halka anlatmak durumundasınız, aydınlatmak yerine kafalarını daha da kapattınız.

Hem Ziya Selçuk’u bakanlıktan, hem de sizi TEV yönetiminden istifaya vatandaş olarak ben davet ediyorum.

Vakıf liselerinin haberi olsun, siz dahil, yakında bütün Liseler buharlaşacaksınız.

Ömer Turna, bunu gördüğü için “BEN ANLAMIYORUM BU ZİYA SELÇUK NE YAPIYOR” demeye başladı.

Pekâlâ bilenleriniz vardı ve sustunuz, sıra kendinize gelene kadar sustunuz.

Öğrencileriniz intihar ederken de sustunuz. Günahınız az değil. Bari Ziya Selçuk okullara daha fazla zarar vermeden onu istifaya davet edin.

Mahiye Morgül

Bu yazı yorumlara kapalı.